úterý 2. září 2014

Paříž a Versailles 2014


Paříž je hlavní a zároveň největší město Francie. Krásné, se spoustou památek a moderních staveb. Co Vám budu povídat ... stačí se koukat ... a samozřejmě si neodpustím pár poznámek (věrnou pomocnicí mi je Wikipedie http://cs.wikipedia.org/wiki/Paříž )





Z Prahy jsme vyrazili ve středu na noc autobusem a ve čtvrtek ráno už nás vítala ... a znovu uchvátila ☺☺☺
Katedrála Notre-Dame je považována za jeden z nejkrásnějších příkladů francouzské gotické architektury. Je proslulá rovněž použitím vnějších opěrných oblouků obvodových zdí.

Při minulé návštěvě Paříže jsme si pro množství lidí před katedrálou ani nevšimla historického středu Paříže - tzv. point zéro (nultý bod). Od tohoto místa se oficiálně měří všechny vzdálenosti od Paříže. 
  

 
Centre Georges Pompidou - moderní kulturní centrum vzniklo v letech 1972 až 1977 na popud francouzského prezidenta Georgese Pompidoua. Na projektu se podílel též architekt Jan Kaplický. Komunikace a rozvody jsou vedeny vně budovy různobarevně odlišeným potrubím a spolu s konstrukcí, která připomíná zapomenuté lešení vytváří velmi netradiční vzhled této budovy.

Fontána Neviňátek - její jméno vzniklo podle kostela Saints Innocents (svatých Neviňátek), který byl zbořen na konci 18. století.



Pont des Arts je most pro pěší a cyklisty přes řeku Seinu v Paříži. Nazývá se též Passerelle des Arts (Lávka umění). Každoročně ho s oblibou navštěvují tisíce párů a zanechávají na něm podepsaný visací zámek. Jeho zamčení a hození klíče do řeky pod mostem má být symbolem vzájemné oddanosti do konce života. Jenže tíha kovových zámků bohužel vede ke kolapsu mostní konstrukce.

 ♥
Arc de Triomphe du Carrousel (malý vítězný oblouk) je vítězný oblouk z roku 1809 postavený Napoleonem. Je průchozí ze všech čtyř stran. Stojí na pomezí Louvru a Tuilerijských zahrad.
 




Louvre  patří k největším muzeím na světě. Sídlí v palácovém komplexu Palais du Louvre, bývalém sídle francouzských králů. Muzeum Louvre se dělí na tři základní části – Sully, Denon a Richellieu. Každá tato budova má další tři poschodí. Asi nejvíce navštěvované je křídlo Denon, kde se nachází Mona Lisa.


Mona Lisa, též označovaná La Gioconda, je patrně nejslavnější portrét všech dob, na počátku 16. století (přesněji v letech 1503–1506, ho během svého florentského pobytu) namaloval Leonardo da Vinci. Monu Lisu však dodělával až do roku 1517.


Pyramida v Louvru (francouzsky Pyramide du Louvre) je prosklená pyramida na hlavním nádvoří Paláce Louvre, která slouží jako hlavní vchod do muzea. Autorem stavby dokončené roku 1989 je architekt Ieoh Ming Pei z New Yorku, který ji vytvořil na objednávku francouzského prezidenta Mitterranda.

Obrácená pyramida (francouzsky Pyramide inversée, vytvořená stejným architektem) je prosklená pyramida, která slouží k osvětlení podzemního obchodního centra Carrousel du Louvre. Je zmenšenou kopií větší pyramidy na hlavním nádvoří. Obrácená pyramida naopak není zvenčí vůbec vidět. Její základna se nachází na náměstí Place du Carrousel uprostřed kruhového objezdu, kde je nepřístupná a obklopená živým plotem.


Jardin des Tuileries (Tuilerijské zahrady) jsou veřejným parkem ve francouzském stylu (bývalým zámeckým parkem zbořeného Tuilerijského paláce, po kterém nesou své jméno).
Oblíbené místo odpočinku, pikniků a her.



V pátek jsme dopoledne navštívili Versailles a odpoledne jsme se projeli pařížským metrem z moderní čtvrti La Défense až na Montmartre, jeden ze dvou vrcholů Paříže (mimochodem měří pouhých 130,53 m). A odsud jsme metrem dojeli až na Montparnasse.

 ♥
 Zámek ve Versailles  vznikl v době vrcholu královské moci ve Francii, a je symbolem absolutistické monarchie. S přestávkou za vlády regenta Filipa Orleánskeho byl zámek od roku 1682 až do Francouzské revoluce (1789) sídlem královského dvora a vlády Francie.

Nejprostornější místností jádra zámku  byl Zrcadlový sál, který roku 1678 postavil Mansart. Je 79 m dlouhý, překlenutý klenbou s bohatou malířskou výzdobou. Okna na jedné straně odpovídají zrcadlům na stěně protější. „Zažehli tisíce světel, která se odrážela v zrcadlech a na briliantech kavalírů a dam“. 

Zahrady u zámku jsou plné krásných kašen a vodotrysků, které ale bohužel zrovna v pátek nestříkají :-(






Součástí Versailles jsou i zámky Velký a Malý Trianon.
Do Velkého Trianonu se původně uchyloval král, když ho unavil rušný život v zámku. Postavil ho v letech 1687-1688 pro krále Ludvíka XIV. architekt Jules Hardouin Mansart. Palác je přízemní, střední otevřený portikus připomíná sloupovou síň optického peristylu.


 Malý Trianon byl navržen architektem Ange-Jacques Gabrielem pro krále Ludvíka XV. a jeho dlouholetou milenku Madame de Pompadour a postaven během let 1762 - 1768. Madame de Pompadour zemřela 4 roky před jeho dokončením a zámek byl později vlastněn její nástupkyní Madame du Barry. Na základě nástupnictví 20-letého Ludvíka XVI. na trůn roku 1774, dostala tento zámek a okolní park 19-letá královna Marie Antoinetta pro své výhradní použití a zábavu. K Malému Trianonu patří také Vesnička Marie Antoinetty.



La Défense je název obchodní čtvrtě, která je charakteristická supermoderními stavbami a mrakodrapy. Název čtvrti znamená česky obrana a odvozuje se od pomníku La Défense de Paris, který zde byl vztyčen na paměť vojáků, kteří bránili Paříž během prusko-francouzské války.


Grande Arche (česky: Velký oblouk) je moderní stavba ve tvaru vítězného oblouku a je symbolem moderní čtvrti La Défense. Tato novodobá pamětihodnost Paříže byla dokončená v roce 1989 k    200. výročí Velké francouzské revoluce.
Tato otevřená kostka pokrytá sklem a bílým carrarským mramorem působí nejen svými jasnými tvary ale i svými rozměry. Jejím architektem je Johan Otto von Spreckelsen z Dánska. Svou výškou 110 metrů je dvakrát tak vysoká jako Vítězný oblouk (50 m). Vešla by se pod ni celá Katedrála Notre-Dame.



Moulin Rouge (česky Červený mlýn) je francouzský kabaret, který se nachází ve čtvrti Pigalle, na Boulevardu de Clichy na úpatí Montmartru v Paříži. Podnik byl otevřen 6. října 1889 a jeho jméno odkazuje na červený mlýn na střeše. Tato symbolika se váže k historii Montmartru, kdy se na kopci nacházelo množství větrných mlýnů.


Montmartre (v překladu: Hora mučedníků) je kopec v Paříži a historická čtvrť, která se na něm rozkládá.  Jeho vrcholek ve výši 130,53 m se nachází v prostoru hřbitova Calvaire u kostela Saint-Pierre de Montmartre. Na vrchol vede lanovka nebo schodiště o 222 schodech.

 ♥
Bazilika Sacré-Cœur (Nejsvětějšího Srdce Ježíšova) je římskokatolický farní kostel v Paříži. Nachází se na vrcholku kopce Montmartre a je tak jedním z nejviditelnějších pařížských monumentů. Architekt Paul Abadie jej postavil ve stylu, kterého dosáhl smíšením byzantského a románského slohu. Základní kámen stavby byl položen 16. června 1875, ale až do roku 1914 zůstávala stavba nedokončena a bohoslužby byly zahájeny až po skončení 1. světové války v roce 1919. Už více než sto let zde probíhá nepřerušená eucharistická adorace a proto je i významným poutním místem. Po katedrále Notre-Dame je druhou nejnavštěvovanější pamětihodností.



Tour Montparnasse je 210 m vysoký mrakodrap v centru Paříže. Byl dokončen roku 1973 a ve své době se jednalo o nejvyšší budovu v Evropě. 
Dvě nejvyšší poschodí slouží pro veřejnost, jsou zde vyhlídková plošina a restaurace. 



Eiffelova věž je v současnosti nejznámější pařížská dominanta. Byla postavena v letech 1887 až 1889. Dnes měří včetně antény na vrcholu 324 metrů. Je pojmenována po svém konstruktérovi Gustavu Eiffelovi. Eiffelova věž byla postavena u příležitosti stého výročí velké francouzské revoluce a Světové výstavy, která se v roce 1889 v Paříži konala, a měla zde původně stát jen 20 let do roku 1909. Ovšem kvůli svému významu coby meteorologická stanice a později i rozhlasový a televizní vysílač byla zachována.



Musée du quai Branly je muzeum mimoevropského umění v Paříži. Je zasvěceno umění z Asie, Afriky, Oceánie a severní i jižní Ameriky. Autorem stavby je architekt Jean Nouvel.
Budova muzea je doplněna zahradou o rozloze 18 000 m2, kterou navrhl zahradní architekt Gilles Clément. Fasáda budovy(téměř 800 m2) je porostlá vegetací. Autorem je designér Patrick Blanc.



Invalidovna je komplex budov zahrnující Muzeum Armády, které se vztahuje k francouzské vojenské historii, dále pak vojenskou nemocnici a domov pro válečné veterány, což byl i původní účel budov. Dnes je to také místo, kde jsou pohřbeni někteří z největších válečných hrdinů Francie. 


Pont Alexandre III je silniční most přes řeku Seinu . Most nese jméno ruského cara Alexandra III. jako výraz rusko-francouzského spojenectví. Sloupy nesoucí zatížení mostu jsou zdobeny tematicky a na jejich vrcholcích se nacházejí alegorické sochy:
  • Francie středověká
  • Francie renesanční
  • Francie Ludvíka XIV.
  • Francie moderní

 Grand Palais (Velký palác) je výstavní pavilon, který byl postaven pro světovou výstavu v roce 1900 stejně jako protilehlý Petit Palais. Dnes slouží státním muzeím pro dočasné výstavy.

Petit Palais (Malý palác) je galerie a muzeum výtvarného umění. Budova byla postavena jako výstavní pavilon u příležitosti světové výstavy roku 1900. Autorem je architekt Charles Girault (1851-1932).


Vítězný oblouk v Paříži (celým francouzským názvem Arc de Triomphe de l'Étoile nebo jen Arc de Triomphe) je vítězný oblouk, který dal postavit Napoleon Bonaparte na paměť svého vítězství v bitvě u Slavkova. Oblouk byl vybudován v letech 1806-1836 a stojí uprostřed náměstí Place Charles-de-Gaulle (dříve Place de l'Étoile).



La Madeleine je novoklasicistní církevní stavba. Výstavba kostela zasvěceného sv. Máří Magdaléně trvala vinou politických zvratů ve Francii 85 let. Několikrát se změnil i účel stavby, od Napoleona I., který jej zamýšlel jako oslavný chrám své armády v roce 1806, přes stavbu železničního nádraží roku 1837 až byl v roce 1845 definitivně vysvěcen jako katolický kostel. Inspirací k návrhu této budovy byl římský chrám Maison Carré v Nîmes.


Obelisk v Paříži se nachází uprostřed náměstí Place de la Concorde. Pochází z chrámu v Luxoru v Egyptě a do Francie byl převezen v 19. století jako dar egyptského místokrále Muhammada Alího francouzskému králi Ludvíku Filipovi. Obelisk je nejstarší stavbou v Paříži.


Náměstí Place de la Concorde bylo původně zbudováno na počest krále Ludvíka XV., jehož jezdecká socha zde byla umístěna, a jehož jméno náměstí neslo. Během Francouzské revoluce byla ale socha roztavena a náměstí přejmenováno na náměstí Revoluce. Místo sochy zde byla umístěna gilotina na níž bylo popraveno na 1300 lidí včetně krále Ludvíka XVI. a později i královna Marie Antoinetta. V roce 1795 se Place de la Révolution přejmenovalo zpátky na "náměstí Ludvíka XV." a pak v roce 1826 na "náměstí Ludvíka XVI." Až roku 1830 dostalo náměstí konečně svůj dnešní název.



Opera byla založena v roce 1669 z iniciativy ministra Colberta pod názvem Académie royale de musique (Královská hudební akademie), zkráceně též Académie d'opéra či jen prostě Opéra a byla přičleněna ke Královské akademii (Académie Royale). Významný úspěch instituci přinesl krátce po založení Jean-Baptiste Lully, dvorní skladatel Ludvíka XIV.
„Opéra“ byla na konci 17. století (podobně jako Comédie-Française pro mluvené drama) oficiálním divadlem francouzského dvora. Na rozdíl od Comédie-Française však Opéra nedostávala žádné královské subvence a své náklady musela sama pokrývat. Za Francouzské revoluce se přejmenovala na Théâtre des Arts (Divadlo umění) a od 19. století nese současný název Opéra national de Paris.


Fantom opery (1910, Le Fantôme de l'Opéra) je román francouzského spisovatele Gastona Lerouxe, jehož příběh je na pomezí mezi dobrodružnou a fantastickou literaturou. Román byl nejprve vydán na pokračování v deníku Le Gaulois, první knižní vydání je z roku 1911. Jde o nejslavnější Lerouxovo dílo.

♫♫♫

a moje nejoblíbenější   ♫♫♫



Takže Paříž byla opět krásná, okouzlující, překvapivá a hlavně ... už se tam těším znovu.

Všem, kteří ji ještě nenavštívíli - VŘELE DOPORUČUJI !!!

Mějte krásné dny ♥♥♥




Žádné komentáře:

Okomentovat